Okumayı Sevenlerin Adresi

  • Cumartesi, 25 Mayıs 2019

Teknoloji

Ay'a gönderilen tohumlar filizlendi


Paylaş:

Ay'a gönderilen tohumlar filizlendi

Çin'in ay başında ay'ın karanlık yüzüne inen keşif aracı Çang'ı-4'ün, dünya'nın uydusuna götürdüğü tohumlar filizlendi. pamuk filizlerinin görüntüsünü twitter üzerinden paylaştı ve  "İnsanoğlunun ay'daki ilk biyolojik deneyi tamamlandı" ifadesini kullandı

Komünist Parti'nin yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinin Çin Ulusal  Uzay İdaresi'ne dayandırdığı habere göre, Çang'ı-4'ün Ay'a götürdüğü pamuk  tohumları filiz verdi.

Gazete, pamuk filizlerinin görüntüsünü Twitter üzerinden paylaştı ve  "İnsanoğlunun Ay'daki ilk biyolojik deneyi tamamlandı" ifadesini kullandı.

Keşif aracında suni bir ortamın yaratıldığı kapalı kutunun içinde  bulunan tohumların, Dünya'daki kontrol merkezinden sulama komutu gittikten sonra  filizlendiği belirtildi. 

Çang'ı-4, Ay'a pamuğun yanı sıra patates tohumu, maya ve meyve sineği  yumurtaları içeren toprak götürmüştü.

Astronotlar yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) bitki  yetiştiriyor ancak Ay'da bugüne kadar böyle bir deney yapılmamıştı. Deney,  astronotların yer alacağı uzun süreli uzay keşifleri açısından önemli bir adım  olarak nitelendiriliyor.

Şinhua ajansı da Çang'ı-4'ün bugüne kadar Dünya'ya 170 kadar fotoğraf  gönderdiğini duyurdu.

İnsansız keşif aracı Çang'ı-4, 3 Ocak'ta Ay'ın dünyadan görünmeyen  karanlık yüzüne inmişti. Çang'ı-4'ün Ay'ın karanlık yüzeyinde yapacağı incelemeler, derin uzay araştırmaları için dönüm noktası olarak görülüyor.

y, radyo sinyallerinin karanlık tarafa erişimini engellediği için o  bölgeyle dünya arasında doğrudan iletişim kurulamıyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi, bu engeli ortadan kaldırmak ve Çang'ı-4 ile iletişim kurabilmek için Çüeçiao  İletişim Uydusu'nu mayıs ayında dünyadan 455 bin kilometre uzaklıktaki İkinci  Lagrangian (L2) noktasında bulunan yörüngeye göndermişti.