Okumayı Sevenlerin Adresi

  • Cumartesi, 25 Mayıs 2019

Teknoloji

Avustralya'da uçan tilkiler sıcak havaya yenik düştü


Paylaş:

Avustralya'da uçan tilkiler sıcak havaya yenik düştü

Avustralya'nın kuzeyinde, kasım ayında iki gün boyunca rekor kıran sıcaklıkların, "uçan tilki" adı verilen yarasa türünün yaklaşık üçte birini yok ettiği bildirildi.

BBC'nin haberine göre, Avustralya'nın Batı Sidney Üniversitesinden araştırmacılar, 26 ve 27 Kasım'da etkili olan aşırı sıcakların, ülkede "meyve  yarasası" olarak da bilinen yarasa türünün yaklaşık üçte birinin ölümüne neden  olduğunu tespit etti.

Hükümetin istatistiklerine göre, Avustralya'da kasımdan önce 75 bin uçan tilki olduğu kaydedilirken, araştırmacılar iki gün içinde bu hayvanlardan  yaklaşık 23 bininin aşırı sıcaklara bağlı telef olduğunu belirtti.

Bu rakamın, sıcak hava dalgasının ardından 7 uçan tilki kampını ziyaret eden vahşi yaşam gönüllüleri tarafından hesaplanarak elde edildiği  kaydedildi.

Araştırmanın lideri, ekolojist Dr. Justin Welbergen, bazı  yerleşimlerde sayım yapılmadığını dile getirerek, bu sayının 30 bin civarında  olabileceğine inandığını söyledi.

Uçan tilkilerin 42 dereceyi aşan sıcaklıklarda hayatta kalamayacağını ve termometreler bu rakamı gösterdiğinde söz konusu hayvanların ölümcül sıcaklık  stresi yaşadığını söyleyen araştırmacılar, kasım ayı sonunda etkili olan sıcak  hava dalgası sırasında, Cairns şehrinde en yüksek sıcaklığın 42,6 derece olarak  kaydedildiğini aktardı.

Cairns'de yerel halkın, ağaçlardan arka bahçelere, yüzme havuzlarına  ve diğer yerlere çarpan yarasalar gördüğü bildirilirken, yaban hayatı kurtarma  ekipleri, hayatta kalan hayvanları, genellikle yere yakın dallarda toplanmış halde buldu.