Okumayı Sevenlerin Adresi

  • Cumartesi, 25 Mayıs 2019

Seyahat

Tarihi konak adana mutfak müzesi'ne dönüştürülüyor


Paylaş:

Tarihi konak adana mutfak müzesi'ne dönüştürülüyor

Adana büyükşehir belediyesi tarafından restore edilen 19. yüzyıldan kalma konak, Çukurova'nın zengin mutfak kültürü gelecek nesillere aktarmak üzere müzeye dönüştürülüyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, merkez Seyhan ilçesi Türkocağı Mahallesi'nde üçüncü derece arkeolojik sit alanında bulunan 19. yüzyıldan kalma konağın, 2017'de kamulaştırıldığı belirtildi.

  

Bu çalışmanın Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün talimatı doğrultusunda Kent Estetiği ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı Koruma ve Uygulama Denetim Şube Müdürlüğünce gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, üç katlı "Tepebağ Evi"nin restorasyonunun tamamlandığı bildirildi.

Son rötuşların ardından tarihi yapının, Çukurova'nın zengin mutfak  kültürünün gelecek nesillere aktarılması amacıyla Adana Mutfak Müzesi olarak  düzenleneceği belirtilen açıklamada, burada mutfak malzemelerinin yanı sıra  yöresel yemek tariflerinin yer alacağı, bölgeye özgü sofra düzeninin  sergileneceği kaydedildi.

  

Açıklamada, Kayalıbağ Mahallesi'nde 9'u tescilli toplam 31 binanın  aslına uygun restore edilmesi ve antik kalenin turizme kazandırılması için proje  hazırlandığı da ifade edildi.: