Okumayı Sevenlerin Adresi

 • Cumartesi, 25 Mayıs 2019

Seyahat Seyahat hakkında herşey...

 1. Müzede selfie günü kutlanacak

  Müzede selfie günü kutlanacak

  Müze ve örenyerlerimize olan ilgiyi arttırmak, kültürel miraslarımızı daha geniş kitlelere yaymak amacı ile dünyanın birçok yerinde aynı gün kutlanan “müzede selfie günü” (museum selfie day), bu yıl ülkemizde 16 ocak 2019, Çarşamba günü t.c. kültür ve tur

  1. Restorasyonu tamamlanan bölümler ziyarete açıldı

   Restorasyonu tamamlanan bölümler ziyarete açıldı

   Topkapı sarayı'nda restorasyonu tamamlanan saray mutfakları ve hamamı, aşçılar mescidi, kalayhane ile harem hünkar hamamı, valide sultan hamamı ve kuşhane mutfağı ile peyzaj düzenlemesi tamamlanan arslanlı bahçe, bugünden itibaren ziyarete açıldı

  2. Troya'ya 2018'de büyük ilgi

   Troya'ya 2018'de büyük ilgi

   Çanakkale'de bulunan ve sınırları içerisindeki 5 bin yıllık troya Ören yeri, '2018 troya yılı' ile birlikte zirveye çıktı. 'troya' temalı etkinliklerin düzenlendiği 2018 yılında, 500 binden fazla ziyaretçi geldi.

 1. Venedik'e giriş paralı olacak

  Venedik'e giriş paralı olacak

  İtalyan meclisinde kabul edilen 2019 bütçesine göre, venedik'e giden turistlerden 2,5 il 10 avro arasında giriş ücreti alınacak.

 2. Göbeklitepe'nin resmi açılışı için son hazırlıklar

  Göbeklitepe'nin resmi açılışı için son hazırlıklar

  Şanlıurfa bulunan, dünya çapında bilinen en eski anıtsal tapınak kabul edilen, unesco dünya mirası listesi'ndeki göbeklitepe'nin resmi açılışını, ilerleyen günlerde cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın yapması için harekete geçildi.

 3. En çok turist antalya'ya geldi

  En çok turist antalya'ya geldi

  Türkiye'ye yılın 11 ayında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,25 artışla 37 milyon 537 bin 696 yabancı ziyaretçi geldi. yurt dışı ikametli vatandaşlarla toplam ziyaretçi sayısı yılın 11 aylık döneminde yüzde 21,35 artışla 43 milyona yaklaştı. e

 4. Yaşam süresinde İspanyollar zirveye oturacak

  Yaşam süresinde İspanyollar zirveye oturacak

  Japonlar uzun bir süredir dünyanın en uzun süre yaşayan insanları olarak biliniyor. beslenme şekilleri ve yaşam tarzlarıyla bu konuda zirvede olan japonların tahtına 2040 yılında İspanyollar oturacak.

 5. 2019, göbeklitepe yılı ilan edildi

  2019, göbeklitepe yılı ilan edildi

  Cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, 2019 yılını 'göbeklitepe yılı' ilan etmesi Şanlıurfada sevinç yarattı. göbeklitepe derneği başkanı yusuf sabri dişli, kararın kent ve bölge turizmine katkı sağlayacağını belirterek, bu kararla büyük sevinç yaşıy

 6. Troya antik kenti'ne büyük ilgi

  Troya antik kenti'ne büyük ilgi

  Troya antik kenti, Çanakkale'nin turizmdeki lokomotifi olmaya devam ediyor. '2018 troya yılı' kapsamında ziyaretçi akınına uğrayan ören yerini bu yılın ilk 11 ayında 512 bin 776 kişi ziyaret etti.

 7. Yeni yıl süslemeleri yasaklandı!

  Yeni yıl süslemeleri yasaklandı!

  Dünyanın pek çok kenti yeni yıl için süslenmiş durumda. mağazalar, alışveriş merkezleri, sokaklar ve meydanları donatan ışıklı süsler turistlerin de ilgi odağı olmayı başarıyor. ancak bu konuda her kentte durum aynı değil. Çin'in langfang kenti yeni y

 8. İngilizler'e, schengen ülkelerine girişte vize!

  İngilizler'e, schengen ülkelerine girişte vize!

  Brexit süreciyle birlikte avrupa birliği'nden ayrılmaya hazırlanan birleşik krallık'a avrupa birliği komisyonu'ndan yeni bir uygulama kararı geldi.karara göre birleşik krallık vatandaşları schengen ülkelerine girerken vize ücreti ödeyecek.

 9. Turizmde en iyi aralık ayı

  Turizmde en iyi aralık ayı

  Antalya, 2018 yılında ocak dışındaki tüm aylarda çift haneli büyüme gerçekleştirerek rekor kırdı. aralık ayının ilk yarısında geçen yıla göre yüzde 70 artış yakalayan antalya, tüm zamanların en iyi aralık ayı rakamlarına ulaştı.

 10. Çanakkale'de kültür rotaları projesi

  Çanakkale'de kültür rotaları projesi

  Çannakale'de, 2018 troya yılı kapsamında, merkezden başlayıp, kazdağları, lapseki, gelibolu, bolayır, bozcaada ve gökçeada'yı kapsayacak, 19 etap ve 3 bölümden oluşan kültür rotaları projesi turizme büyük bir ivme kazandıracak.

 11. Termal otellerde yılbaşı doluluğu

  Termal otellerde yılbaşı doluluğu

  Türkiye'nin termal turizm merkezlerinden afyonkarahisar'da 25 bin yatak kapasitesine sahip termal tesislerde yeni yıl tatili için rezervasyon oranı yüzde 90'a ulaştı.

 12. Avrupa'da, türkiye'nin turizm alternatifi yok

  Avrupa'da, türkiye'nin turizm alternatifi yok

  Akdeniz turistik otelciler ve İşletmeciler birliği'nin (aktob) 27-28 kasım tarihlerinde düzenlenen 8'inci resort turizm kongresi'nin sonuç raporunda, avrupa'da türkiye'nin yerine geçebilecek alternatif bir destinasyon bulunmadığı belir

 13. Nemrut beyaza büründü

  Nemrut beyaza büründü

  Adıyaman'ın kahta ilçesinde bulunan nemrut dağı, beyaza büründü. her yıl bu dönemde kar yağışlarının etkisi altına giren nemrut'ta bu sene de benzeri bir durum yaşandı. karla birlikte bölgedeki turizm sezonu sona erdi.

 14. Sydney'e dünyanın en uzun yürüyüş yolu

  Sydney'e dünyanın en uzun yürüyüş yolu

  Avustralya'nın en büyük kenti olan sydney, dünyanın en uzun yürüyüş yoluna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. opera binası, tarihi demir köprüsü ve gökdelenleriyle ünlü olan sydney'e inşa edilmesi planlanan yürüyüş yoluyla plajlar birbirine bağlan

 15. Uzungöl'de termal suyu heyecanı

  Uzungöl'de termal suyu heyecanı

  Türkiye'nin önemli turizm destinasyonları arasında yer alan ve her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği uzungöl'ün kaynak suları da ilgi görüyor.